Ağu 292015
 
3.053 views

Canlı siber savaş yayınları

Canlı siber savaş yayınları

26 Ağustos 2015’te Türkiye’nin internet bağlantılarında ani bir tıkanma yaşandı. Resmi bir duyuru yapılmamakla birlikte, bu duruma İzmir ile İspanya arasında gerçekleşen siber saldırıların neden olduğu ve bu durumun, TC’deki internetin altyapı yetersizliğini, hem de 4.5G duyurularının yapıldığı bir tarihte iyice ortaya çıkardığı belirtiliyor.

Saldırıyı hangi tarafın başlattığı, amacın ne olduğu gibi sorulara net yanıtlar vermek zor. Ama bu olay, bize, aslında arka planda sessiz sedasız yürütülen yoğun bir elektronik savaş olduğunu yeniden hatırlatıyor. Bu savaşları, tıpkı zamanında Amerika’nın Irak’a yaptığı uçak saldırılarını TV’lerden canlı olarak izlediğimiz gibi, canlı olarak izlemek mümkün.

Bu konuda başı çeken kuruluş, açık ara NORSE CORP. Başka çevrimiçi yayınlar da var ama, Norse kadar kapsamlı değiller.

Norse’un çevrimiçi siber saldırı haritasının adresi şöyle: map.norsecorp.com

Eğer bağlı olduğunuz internet segmenti bu çatışmalardan nasibini almıyorsa, film izler gibi canlı olarak bu eylemleri izleyebiliyorsunuz. Saldırıyı başlatan ülke, anlık saldırı sayıları, saldırı port adresleri, servis tipleri, hedef ülkeler, hedef ülkelerdeki saldırı sayısı bilgileri canlı olarak karşınızda. Saldırıların zamanı, adresi, saldırganın IP adresi ve coğrafik lokasyonlar da bu canlı yayının birer parçası.

Zaman zaman bu saldırılar o kadar yoğunlaşıyor ki, kimin saldırdığı, kimin saldırıya uğradığı takip edilemez hale geliyor.

Benzer şekilde çalışan, ama daha dar bir kapsama sahip olan diğer adreslerden bazıları şunlar:

Internetinizin durup dururken birdenbire yavaşladığı durumlarda bu haritalara bakmak, size bir fikir verebilir.

Dünyada her türlü savaşın son bulması dileğiyle!..

Ahmet Aksoy

  2 Yanıt - “Canlı siber savaş yayınları”

  1. selam Ahmet Bey,
    aşağıdaki site de var onu da ekleyebilirsiniz

    https://www.checkpoint.com/ThreatPortal/livemap.html

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.