Mar 162014
 
1.769 views

Elektronikte Memristör Çağı Başlıyor

Credit: HP Labs

Credit: HP Labs

Memristör kavramı, teorik olarak 1971’lere kadar uzanıyor. Böyle bir elemanı, kabaca “hafızalı direnç” olarak tanımlayabiliriz.

Memristörler, üzerlerinden geçen akıma göre direnç değerlerini değiştirme özelliğine sahip. Atomik düzeyde çalışıyor ve çok az enerjiye ihtiyaç duyuyorlar.

Memristörler, temel elektronik devre elemanları olan direnç, indüktör ve kapasitörlere ilaveten dördüncü temel eleman olarak tanımlanıyor.

Nano boyutlarda üretilebilen bu elemanlar, güç kesildiğinde, sahip oldukları direnç değerini anımsayabiliyorlar. Küçük boyutları nedeniyle mikroskopik algılayıcılarda kullanılmaları mümkün.

Memristörlerin bir diğer önemli özellikleri, yeniden düzenlenmeye uygun olmaları. Bu davranış, beynimizdeki sinapsların davranışlarına benzetiliyor. Gelecekte insan beynine benzer şekilde çalışacak bilgisayarların üretilmesinin bu elemanlar sayesinde mümkün olabileceği düşünülüyor. Nanoteknoloji sayesinde bu tür cihazlar günlük yaşamımızın bir parçası olmaya başlıyorlar.

Kaynak: http://www.futuretimeline.net/21stcentury/2014.htm

  Bir yanıt - “Elektronikte Memristör Çağı Başlıyor”

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
iPhone Kullanıcıları Markalarına Sadık

iPhone Kullanıcıları Markalarına Sadık ABD, İngiltere ve Avustralya vatandaşı olan 3000 kişi ile yapılan araştırmaların sonucunda, %76 ile Apple smartphone...

Kapat