3.776 views 3.776 views
May 242016
 
3.777 views

Python ile Zemberek Kütüphanesini Kullanmak

Python ile Zemberek Kütüphanesini Kullanmakhttp://www.b4deploy.com/sorular/zemberek-example-for-python/ adresindeki örneklerden yararlanarak yaptığım denemelerin sonunda jpype modülünü kullanarak zemberek-tum-2.0.jar kütüphanesini sorgulayabilen kodları elde ettim.

Bu çalışmalar sırasında jnius kütüphanesini ne Python2.x serisinde, ne de Python 3.x serisinde yüklemem mümkün oldu. Pek çok deneme yaptım ama bu kütüphaneyi yükleyip test edemedim.

Oysa jpype modülü kolayca yüklendi. Aşağıdaki kodları da bu sayede Python 3.5.1 üzerinde sorunsuz bir şekilde çalıştırabildim.

Programın çıktısı şöyle:

zemberek-tum-2.0.0.jar dosyasını http://www.java2s.com/Code/Jar/z/zemberek.htm adresinden indirebilirsiniz.

jar dosyasının içeriği:

Bu yöntemle, kısmen de olsa zemberek kütüphanesini Python programı üzerinden kullanmak mümkün. Diliyorum ki daha ileride bu güzel kütüphaneyi doğrudan Python ile kullanmamız mümkün olsun!

Ahmet Aksoy

  7 Yanıt - “Python ile Zemberek Kütüphanesini Kullanmak”

 1. Hocam selam, zemberek’le alakalı; örneğinizde, “habercisi” kelimesi dikkatimi çekti. Kökü “haberci” olmasına rağmen “haber” olarak çıktı üretilmiş. Burada, sizce doğru sonuca nasıl ulaşabiliriz? Zemberek-nlp kütüphanesi daha tutarlı sonuç üretiyor mu, test etme şansınız oldu mu?

  • Merhaba Fatih bey,
   Haberci kelimesi, haber köküne -ci yapım eki eklenerek türetilmiş. (Arkadaşlar bunu İLGİ_EKİ olarak tanımlamışlar) Bu tür belirgin yapım eklerini kodlara ekleyerek kök dosyasının boyutlarını küçültmek mümkün oluyor. Aksi halde hemen hemen her isim köküne bir de -ci eklemek lazım. Böyle bir kullanım tercih edilmiş olabilir.
   Ana hatlarıyla zemberek kütüphanesinin çok başarılı bir çalışma olduğuna inanıyorum.
   Ayrıca, özel isimlerin ve bazı temel kavramların kök listesine dahil edilmediğinin de farkında olmak lazım.

 2. Zemberek aracı ile cümlenin Sözdizimsel (Syntaxial) analiz yapılabiliyor mu? Örneğin “Ali ata baktı” cümlesini verdiğim zaman Ali = Özne, Ata = Nesne, Baktı = Fiil eşlemesini yapabiliyor mu?

  • Bildiğim kadarıyla hayır. Zemberek sadece kelime bazında işlevsel. Sözcüklerin tipini belirleyip, kök ve eklerini ayırabiliyor. Cümle bazında çalışmıyor.

 3. Merhaba, öncelikle yaptığınız katkıdan dolayı çok teşekkürler. Ben javayı pek bilmiyorum ve açıkçası yazdığınız kodu nasıl editleyeceğimi bilmiyorum. Ben sadece çıktı olarak kök kelimeyi alıp, veritabanına ekleyeceğim. Diğer açıklama kısımlarını nasıl silebilirim ?

 4. Merhaba siz yukarıdaki örnekte kelimeCozumle adlı bir fonksiyon kullanmışsınız, bu fonksiyonun hangi sınıfa ait olduğunu nereden buldunuz ?,Başka sınıflarda hangi fonksiyonların olduğuna dair bilgiyi nereden alabiliriz acaba ?

  • Merhaba Can bey,
   kelimeCozumle metodu net.zemberek.tr.yapi.TurkiyeTurkcesi sınıfında olmalı.
   Fonksiyon listelerini bulabileceğiniz bir kaynak bilgisi bende de yok.
   Java konusuna yeterince hakim değilim. Ama jar dosyasının içinde bu bilgiler olmalı.
   İnterneti bu konuya ilişkin sorgularsanız bir yanıt bulabilirsiniz.
   Kolay gelsin.

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

(gerekli)

(gerekli)

Önceki yazıyı okuyun:
Örnekleriyle Türkçe Sözcüklerde Yapım Ekleri

Örnekleriyle Türkçe Sözcüklerde Yapım Ekleri Türkçede pek çok sözcüğün gövdesi, kök sözcüklere ulama yapılarak oluşturulmuştur. Bu tür eklere "yapım ekleri"...

Kapat