Ağu 102014
 
1.956 views

Teknoloji Harikası Akıllı Ayakkabılar

Son zamanlarda, giyilebilir elektronik cihazlara ait farklı teknoloji harikaları piyasaya sürülüyor. Akıllı Ayakkabılar da bunlardan biri.

Ducere Technologies isimli bir Hint firması tarafından geliştirilen Akıllı Ayakkabılar (Smart Shoes), basit ama işlevsel bir ürün.

Bu ürünün iki farklı modeli var: Modellerin biri komple bir ayakkabı seti, diğeri ise sadece ayakkabılarınızın için koyacağınız bir çift tabanlıktan ibaret.

Lechal Smart Shoe

 

 

 

Smart SHoe Insole

Asıl işlevsel olan, tabanlıklar. Bu tabanlıklar iOS, Android veya Windows Phone cihazınıza Bluetooth aracılığıyla bağlanıyor. İçindeki algılayıcılar aracılığıyla kaç adım attığınızı, kaç kalori yaktığınızı anında tespit ediyor. Üstelik bu tabanlıklar titreşim özelliğine de sahip. Bu özelliğini kullanarak sizi yönlendirebiliyor.

Akıllı ayakkabıları kullanmak için mobil cihazınıza kurulan programlardan yararlanıyorsunuz. Örneğin koşuya çıkmadan önce kendinize bir güzergah belirlediniz. Güzergahı takip etmek için cihazınızın ekranına bakmanız gerekmiyor. Akıllı ayakkabılarınız gitmeniz gereken doğrultuyu titreşim özelliği ile size bildiriyor. Görme engelli kişiler de bu cihazı kolayca kullanabiliyor, tanımadıkları bölgelerde bile rahatlıkla öngörülen güzergahı takip edebiliyorlar.

Aşağıdaki tanıtım videosu size bu konularda çok daha iyi bir fikir verebilir:

Giyilebilir elektronik cihazlar her geçen gün hayatımıza daha fazla giriyor. Buna hazırlıklı olmalıyız. Kol saatlerine telefon, fotoğraf makinası, video kamera, nabız kontrolü, diabet kontrolü gibi bir sürü işlevler yüklenebiliyor. Cep telefonlarının “telefon” özellikleri artık basit bir ayrıntı haline dönüştü. Kişisel bilgisayarlar, tabletlerle rekabet etmede giderek zorlanıyor.

Yakın gelecekte kablosuz güç aktarımı da yaygın ve sıradan bir uygulama haline dönüştüğünde, bu tür cihazların çok daha küçük birimler haline gelmesi ve giyilebilir hale gelmesi de kolaylaşacak.

Bizi izlemeye devam edin!

ahmet aksoy

Kaynak:
http://www.extremetech.com/extreme/186824-the-smartshoe-a-much-more-sensible-approach-to-wearable-computing-than-glass-or-a-smartwatch

  Bir yanıt - “Teknoloji Harikası Akıllı Ayakkabılar”

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.