Ara 282014
 
2.394 views

WordPress Yetkili Kullanıcılarına Reklam Göstermemek

google adsenseAdsense, insanların kendi sayfalarındaki reklamlara tıklamasını banlama nedeni sayıyor. Haklı elbet!

Ben de wordpress sayfalarımda Adsense reklamları kullanıyorum. Düne kadar, bu reklamlara tıklamamaya hep özen gösterdim. Zaten çoğu ilgimi çekmeyen reklamlardı.
Ancak -özellikle son bir aydır- bu konuda sıkıntı yaşamaya başladım. Çünkü bu son dönemde kendi sayfalarımda, benim ilgimi çeken reklamlar da yayınlanmaya başladı. Örneğin hosting konusunda bir internet araştırması yapıyorum; sonra bir bakıyorum kendi sayfalarımdaki reklamların konusu birdenbire hosting ağırlıklı hale gelmiş. Reklamı tıklamamak için kendimi zor tutuyorum. Üstelik, reklamdaki firmaların pek çoğunun erişim bilgilerine reklam üzerinden ulaşmak mümkün olmuyor. Bazılarında reklamı veren firmanın adı bile yok!…

Bana kalırsa, Google bu konuda bir ayrıntıyı atlamaya başladı, ya da bunu önemli bir sorun olarak görmüyor. Ama bana kalırsa, bu, oldukça önemli bir sorun. Adsense isterse, yetkili kullanıcılara onları doğrudan ilgilendirecek reklamlar göstermeyi engelleyebilir.

İşte bu nedenle ben de kendi sorunumu kendim halletmek istedim.

Yazıların içinde yayınlanan reklamlar için eklenti (plugin) kullanıyorum. Kullandığım eklentide “sisteme giriş yapanların açtığı sayfalarda reklam gösterimemesini sağlamak” için bir seçenek var. Onu işaretledim ve kendi sayfalarımda yayınladığım yazıların içindeki reklamlar bana görünmez hale geldi. Eğer sistemde çıkar ve yetkisiz biri olarak sayfayı açarsam, reklamlar tekrar görünür hale geliyor.

Sorunumun bu aşamasını çözmek kolay oldu.

Ancak bir de yan panelde metin kutusu içinde kendi tanımladığım reklamlar var. Bunları manuel olarak eklediğim için, Adsense plugin buraya müdahale edemiyor.

Bunun çözümü de kolay aslında. Basit bir PHP testi ile kullanıcılın yetkili girişi yapıp yapmadığını kontrol et; yetkili ise reklamı gösterme, yetkisiz ise göster.

Ancak, bileşen (widget) bölümlerinde PHP komutları işe yaramıyor. Daha doğrusu, normal kodlar gibi davranmıyor.

Bu durumu bile bile bir deneme yaptım:

reklam göstermemek

Pek umudum olmasa da kod çalıştı. Yetkili kullanıcı olarak sisteme giriş yaptığımda reklam alanı boş olarak görünüyor. Normal bir ziyaretçi gibi aynı sayfayı açtığımda ise reklamı görebiliyorum.

Ancak küçük bir sorun var. Çünkü yukarıdaki kodu metin kutusunun içine eklediğimde, reklam ister gösterilsin, ister gösterilmesin en sondaki “tırnak” karakteri ve sonraki karakterler metin kutusunun son tarafında yayınlanıyor. İşlevsel bir sorun yok ama, “sinek-mide bulantısı” meselesini unutmamak lazım.

Bu minik soruna bulduğum çözüm ise biraz mantık dışı: Tırnak işareti ve sonrasındaki karakterleri silmek.

Normal koşullarda burada bir sürü yazım hatası oluşması gerekirken, hiçbir sorun görünmüyor ve kod da olması gibi çalışıyor.

Umulmadık bir zamanda bir başka soruna yol açmamasını umuyorum.

ahmet aksoy

  Bir yanıt - “WordPress Yetkili Kullanıcılarına Reklam Göstermemek”

  1. Aslında bu işin çok daha kolayı varmış.
    Zaten eklentilerimin içinde JetPack mevcut. Oradaki “Wizard Visibility” bileşenini aktif hale getirince, bileşen kutularının altında görünürlük seçeneği beliriyor. “Kullanıcı” – “Çıkış Yapıldı” olarak düzenlediğimizde, o bileşenin içindeki reklam sadece normal kullanıcılara görünüyor.
    Bu kadar kolay!

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.