Ara 102014
 
2.179 views

Amerikada Üretiliyor Ama Tasarımı Kenyadan

Amerikada Üretiliyor Ama Tasarımı KenyadanAmerika’da tasarlanıp, Tayvan’da, Malezya’da, Hongkong’da, Türkiye’de, vb üretilen ürünleri artık doğal karşılıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri uzun zamandır “bilgi” tekelini elinde tutup, üretimini taşaron ülkelere yaptırma politikasını izliyor.

Ancak bu kez tam tersine bir ürün var ortada. Bu ürünün tasarımı Kenya’da yapıldı. Üretimi ise Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılıyor.

Ürünün kod adı BRCK. Bu bir router. Mobil olarak kullanılıyor ve internet erişiminin ve elektrik enerjisinin sorunlu olduğu bölgelerde kullanılma üzere tasarlanmış. Bağlantılarını ethernet kartıyla, wi-fi ağları üzerinden veya SIM kartları aracılığıyla gerçekleştiriyor ve kendi sabit diskine depoladığı bilgileri erişimin olmadığı zaman kullanıma sokuyor.

Radikal Blog’da yer alan yazının giriş bölümünde şunlar var:

Kenya’da Tasarlandı  Amerika‘da Üretiliyor

Tersine çok alışmışız. Eğer bir cihaz Amerika’da tasarlanıp, Kenya’da üretilmiş olsaydı dikkatimizi bile çekmezdi. Ama Kenya’da geliştirilp, üretimi Amerika’da yapılan bir cihaz ister istemez dikkatimizi de çekiyor.

BRCK kod adlı bu sıradışı cihaz, mobil bir internet router. Web bağlantısını 3 farklı yöntemle sağlıyor:

1- Ethernet kablosuyla
2- Wi-fi kablosuz ağlar üzerinden
3- Normal bir SIM kartııyla 3G veya 4G bağlantısı kurarak

Sağladığı bağlantıyı aynı anda 20 kullanıcı ile paylaşabiliyor.

Bu cihaz elektrik ve internet erişimi sorunlu olan bölgelerde çok daha işlevsel. Bu özelliği sayesinde daha şimdiden 45 ayrı ülkeden sipariş almış durumda.

Yazının tamamına http://blog.radikal.com.tr/bilim-teknoloji/kenyada-tasarlandi-amerikada-uretiliyor-76628 adresinden erişebilirsiniz.

ahmet aksoy

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.