Tem 172023
 
157 views


Google Bard, biliyorsunuz ki hala geliştirilme aşamasında. Buna rağmen çok yetenekli ve yeteneklerini hızla geliştiriyor.

Son gelişmelerden biri, Google Bard‘ın artık görselleri de dikkate alabilmesi. Bu işlemi Google Lens aracılığıyla yapıyor.

Google Lens programını uzun zamandır android telefonumda kullanıyorum. Özellikle etrafta dolaşırken karşılaştığım ağaç, çiçek ve diğer bitki türlerini ona sorgulatıyorum. Her zaman başarılı olamasa da, bu konuda benden yüzlerce kat daha bilgili olduğu kesin!

Google Bard‘ın Lens ile eşgüdüm içinde çalışmaya başlaması o yüzden önemli. Görselleri tanıma konusunda ayrı bir eğitime tabi tutulmasına gerek yok.

Ancak, Lens programı ağırlıklı olarak bir reklam aracıdır. Bu özelliğini Bard’a da yükleyecek mi bilemiyorum. Yakında anlarız.

Google Bard, dil çeşitliliğini de arttırdı. Şu anda, Türkçe dahil, 26 farklı dil ile söyleşi yapabiliyor, bunları birbirine çevirebiliyor. Bard ile genellikleTürkçe sohbet ediyorum. Gerektiğinde İngilizceye dönüyorum.

Google Bard‘ın bana göre bir diğer artısı, arama motoruyla entegre çalışmaya yatkınlığıdır. Örneğin ChatGPT her ne kadar söyleşi konusunda çok başarılı görünse de, güncel aramalar açısından oldukça zayıf. Bu zayıflığını gidermek için yeni araçlar edinmek veya işbirliği geliştirmek zorunda. (Ben GPT-4 ve varyasyonlarını kullanmıyorum. Değerlendirmelerim sadece ChatGPT deneyimlerim ile sınırlı.)

Bard‘ın bir diğer rakibi Microsoft Bing. Bing, söyleşi ve yapay zeka desteği konusunda -bana göre- hala sıkıntılı. Chat ve arama motoru bağlantıları çok yapay duruyor. Bunu, son dönemde arama motoru olarak Bing‘i kullanmaya çalıştığım için söylüyorum.

Normalde internet gezintilerim için ilk tercihim Firefox‘tur. Arama motoru olarak da çoğunlukla Duck Duck Go kullanıyorum. Duck Duck Go, Google arama motoru kadar başarılı değil; ama, kişisel bilgilerimin güvenliği açısından tercihim ondan yanadır. Bing‘i de hem chat, hem de arama motoru özelliği nedeniyle denemeye karar verdim. Hala deniyorum ama, ayrıntılı aramalar yaparken daha çok Google arama motoruna dönüyorum. Belki de Bard bu konudaki kararsızlığımı ortadan kaldıracaktır. Çünkü sıradan bir kullanıcı olarak karşımda hem bir danışman, hem de titiz bir araştırmacı görmek istiyorum.

Bard, doğal olarak, Google Chrome ile uyum içinde çalışıyor. Firefox tarafında ise çalışmalar henüz yerine oturmamış. -Acaba bunu bilinçli olarak mı yapıyorlar diye de merak etmiyor değilim. – Örneğin “Upload file/Dosya Yükle” düğmesi Firefox‘ta görünmüyor. Sürükle/bırak yöntemini de çalıştıramadım. Bu yüzden Lens özelliğini Chrome üzerinden test etmek zorunda kaldım. Umuyorum ki Firefox problemi de en kısa zamanda çözülür. Çünkü, her şeye rağmen ondan vazgeçmeye niyetim yok!

Sizlere Bard kullanmanızı öneriyorum. En azından şimdilik bu böyle. Openai, GPT-4 ve sonrasını ücrete bağladığı için, ChatGPT kullanımım da giderek azalıyor. Openai ücretlendirmesi Amerika, Japonya, Avrupa ülkeleri vb için makul olsa da, bizimki dahil dünyanın pek çok ülkesi için aşırı yüksek durumda. Hele bir de Türkiye’de emekli iseniz, yandınız!..

Radarıma takılan bir diğer chat aracı Claude idi. Onu da erişimini sadece ABD ve İngiltere ile sınırlandırdığı için protesto ediyorum.

Ücretsiz kullanılabilen yapay zeka araçlarını tanıtmaya devam edeceğim.

İzlemede kalın.

Ahmet Aksoy

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.