Eyl 192014
 
3.908 views
bataryalar

Photo: androidpit.info

Halihazırdaki teknolojik seviyemiz sözkonusuyken, bataryasız akıllı telefonlar, ne yazık ki mümkün değil. Çünkü bataryasız bir akıllı telefon, olsa olsa sabit bir telefon kadar bağlayıcı dolacaktır. Onu çalıştırabilecek enerji, eğer bataryası yoksa, ancak elektrik şebekesinden sağlanabilir.

Eğer yoğun bir telefon kullanıcısı iseniz, bataryalarla hep bir sorununuz var demektir. Şahsen ben böyle bir kullanıcı değilim. Telefonumu genellikle sadece telefon görüşmeleri yapmak için kullanırım. Çünkü zamanımın çoğu zaten dizüstü bilgisayarımın başında geçer. Telefona ihtiyaç duymam.

Ama eşim tam bir telefon tutkunudur. Hem özel ilgi alanları, hem de işi gereği telefon kullanımı maksimum yoğunluktadır. Bu yüzden de en büyük dertlerinden biri, telefonunun bataryasıdır. Şarj aletini yanına almadan, dışarıya adımını bile atmaz.

Böyle bir telefon kullanıcısının, eğer elektrik prizi olmayan bir mekanda uzun süre bulunması gerekiyorsa, yanında mutlak dolu bir yedek bataryası olmalıdır. İşte bu nedenle değiştirilebilir bataryaları olan akıllı telefonlar, sabit bataryalı olanlardan daha fazla ilgi görüyor.

Son dönemde bu soruna geçici bir çözüm bulundu gibi: kablosuz şarj.

Aslına bakarsanız, kablosuz şarj sistemleri sizi sadece şarj aletinizi çok sık kullanmaktan kurtarıyor. Bu kez de kablosuz şarj aletine bağımlı kalıyorsunuz. Boş kalan zamanlarında telefonunuz hep kablosuz şarj aracının yakınlarında olmalı.

Bir sonraki aşama, eğer akıllı telefon üreticileri kullanılacak kablosuz şarj standartları üzerinde bir anlaşmaya varırlarsa, insanların yoğun kullandığı bölgelerde kablosuz enerji santrallarının kurulmaya başlaması olabilir. Yani evinizde, işyerinizde, sokakta, parkta, lokantada, nerede olursanız olun, çevrenizde telefonunuzun kendiliğinden şarj olmasını sağlayacak bir düzenek olursa, bataryanızı özel olarak şarj etmeye ihtiyacınız kalmayacak demektir. Böyle bir durumda batarya değiştirmenize de gerek yok. (Bu radyasyonun insan sağlığı üzerindeki etkilerini tartışmıyorum.)

Ben hep akıllı telefonların kullanılmadıkları zaman da çevrelerindeki manyetik dalgalar sayesinde kendilerini şarj edebileceklerini düşünmüşümdür. Ancak büyük olasılıkla yeterli düzeyde enerji depolamaları mümkün olmuyor. Ancak mobil bilişim sektörü geliştikçe daha az enerjiyle daha çok iş yapmak mümkün hale geliyor. O yüzden, ileride bu da gerçekleşebilir belki.

Yani akıllı telefon santrallarının yayınları, aynı zamanda telefonların enerji ihtiyaçlarını sağlamalarına da imkan verecek şekilde düzenlenebilir.

Sadece sesli düşünüyorum. Ama, neden olmasın?

Ahmet Aksoy

Kaynaklar:
http://www.cultofandroid.com/19472/smartphone-batteries-and-why-they-need-to-remain-removable/
http://www.ibtimes.com/beyond-batteries-why-your-next-smartphone-may-last-weekend-1666812
http://mobileandphone.com/non-removable-battery-cons-and-pros/

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.