Oca 212015
 
2.746 views

Bir Alexa Rank Macerası

Web sitelerimden birinin faaliyete geçişi aslına bakarsanız oldukça eskilere uzanıyor. Eski siteler de genellikle değerlendirmede yenilere kıyasla fazladan puan alırlar.

Hal böyleyken benim Alexa puanım düşmek bir yana, tersine sürekli yükseliyordu ve son birkaç gün içinde 14 milyonu geçmiş durumdaydı (14,875,990-17.01.2015). Berbat bir sonuç yani!..

Bu web sitemin (http://www.axtelsoft.com) nasıl işlediğini anlatayım biraz.

WordPress kullanıyorum. Multisite, yani tek alan adı (domain) üzerinden çok sayıda bağımsız site çalışıyor.

Google çalışmalarının içerik değerlendirmesine yönelmesi nedeniyle ben de ana siteyi askıya almış, alt siteleri de konularına göre özelleştirmeye başlamıştım.

Site analizleri, SEO düzenlemeleri… Elimden ne geliyorsa yaptım ama, bunların “Alexa Rank” üzerinde neredeyse hiçbir olumlu katkısı olmadı.

Alexa, alt alan (subdomain) üzerinde çalışan siteleri bağımsız olarak değerlendirmiyor. Temel değerlendirmeleri hep ana alan adı üzerinden yapıyor.

Sonunda farkettim ki, ben alt alan (subdomain) sitelerimde ne yaparsam yapayım, alexa gidip sadece ana alan hesabımı kontrol ediyor. Alt alanlara hiç bakmıyor bile.

Hal böyle olunca, ana alan (http://www.axtelsoft.com) sitemde uzun zamandır hiçbir değişiklik olmadığından alexa değerinin serbest uçuşa geçmesini kavramak kolaylaşıyor.

Ana sitede yayınladığım son yazının tarihi 25 Kasım 2012. Neredeyse milattan önce!…
Durum tespitini bu şekilde yapınca, çözüm için ne yapılması gerektiği de çok açık.

Ben de hemen oturdum ve bir yazı hazırlayıp yayınladım. Yeni yazımın tarihi 18 Ocak 2015. 3 gün öncesi.

Ve bu sabaha ait alexa değerlendirmesi şekildeki gibi:

alexa rank

Değişim olumlu yönde %38.7…

Şimdi bu durumdan şöyle bir ders çıkarmak lazım: WordPress multisite sistemi günümüz değerlendirme sistemleriyle pek fazla örtüşmüyor. Aynı düzeyde olmasa bile Google değerlendirmelerinde de benzer sıkıntılar mevcut.

Eğer siz de wordpress multisite bir siteler grubu işletiyorsanız, ana siteyi kesinlikle ihmal etmeyin. En azından orayı alt sitelerinizin bir endeksi olarak kullanabilir, yazı özetleri yayınlayabilirsiniz. Ana sitenizin hareketliliği arttıkça sonucun alexa değerlendirmelerine hemen yansıdığınızı göreceksiniz.

Alexa Rank sisteminde çalışmalarımın sonucunu görebilmek için ne gibi işlemler yaptığımı şöyle özetleyebilirim:
1- Yeni yazılar yayınlamaya başladım
2- Chrome için “alexa toolbar” indirip kurdum
3- Axtelsoft.com sitesi için www.alexa.com adresinden bir “Alexa Verification ID” aldım ve sitemi alexa’ya yeniden tanıttım.

Yaptığım şeyler sadece bunlar ve birkaç gün içinde etkisini belirgin bir şekilde görmek mümkün oldu.

Eğer sizin de alexa değerlendirmesiyle ilgili sıkıntılarınız varsa, benim kullandığım yöntem işinize yarayabilir.

ahmet aksoy

24.01.2015 tarihi itibariyle Alexa Rank değeri 7,746,673 oldu. Gayet güzel bir gelişme. Bir hafta içinde neredeyse yarıya düştü.

Alexa Rank

  3 Yanıt - “Bir Alexa Rank Macerası”

  1. Ana sitenin hareketlendirilmesi, “gamet.com.tr” üzerinde de etkili oldu. Bütün bu gelişmeler, içerik trafiğinin sitelerin değerlendirilmesinde en önemli etmenlerden biri olduğunu açıkça gösteriyor.
    Siz siz olun, ana sitenizde sıkça yeni yazılar yayınlamayı hiçbir zaman ihmal etmeyin!

  2. Hiç kimsenin herhangi bir siteye girmesine gerek kalmadan sadece alexa toolbar yükleyerek alexa sırasının 700.000 civarına çıkmasını zaten sağlıyorsunuz. Ayrıca 7.000.000’luk bir alexa başarı değil, çöp.

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.