Kas 212014
 
2.252 views

Bitkiler de İnternet Üzerinden Haberleşiyor

Şaka gibi değil mi? Bitkiler de internet aracılığıyla birbirine bağlıymış. Elbette bu internet bizim bildiğimiz internet değil ama, işlevleri aynı. Ağaçların, bitkilerin birbirleriyle haberleşmesini sağlıyor.

corrhizae

Resim: howplantswork.com

www.bbc.com adresinde yayınlanan bir habere göre (http://www.bbc.com/earth/story/20141111-plants-have-a-hidden-internet) bitkiler, mantarlar (fungus) aracılığıyla yeraltındaki özel ağlar üzerinden birbirleriyle haberleşiyor. Hatta sadece haberleşmekle kalmıyor, besin transferi de yapabiliyorlar. Hatta çevrelerindeki istenmeyen bitkilere yine bu ağ üzerinden zararlı ve zehirli besinler gönderebildikleri de saptanmış.

Sözü edilen mantarların vücutları “mycelium” adı verilen ipliksi yapılardan oluşuyor. İşte bu ipliksi yapılar yeraltında bir tür ağ oluşturarak farklı bitkilerin kökleri arasında bağ kuruyorlar.

Yazıda açık arazide yetişen bitkilerin %90’ının mantarlarla karşılıklı çıkar ilişkileri içinde olduğu belirtilmiş. Üstelik bu ilişkiler yeni keşfedilen ilişkiler değil. 19. yüzyılda yaşayan Alman biyolog Albert Bernard Frank, bitki kökleriyle mantarlar arasındaki bu ilişkileri tanımlamak için “mycorrhiza” terimini kullanmış.

Mycorrhiza bağlantılarında bitkiler mantarlara besin olarak karbonhidrat sağlıyor. Buna karşılık olarak ta mantarlar bitkilerin su, fosfor ve azot kaynaklarına kendi “mycelia” yapılarının üzerinden ulaşabilmelerine izin veriyor. Bu ilişkiler ayrıca, mantarların, köklerini sardıkları bitkilerin bağışıklık sistemlerini güçlendiren kimyasallar salgılamasını da tetikliyor.

Bütün bu ilişkiler aslında kendi vücudumuzda bulunan, sindirim ve bağışıklık sistemlerimizin daha sağlıklı çalışmasını sağlayan mikro organizmalar gibi, bitkilerin daha sağlıklı yaşamasını ve ortama uyum göstermesini kolaylaştıran ilişkiler.

Toprağın olur-olmaz yapay maddelerle gübrelenmesi, haşerelere ve zararlı bitkilere karşı ilaçlanması acaba bu yer altı intenetini, yer altı dayanışmasını nasıl etkiliyor?

mycorrhizae

Peki, çoğumuz için bitkilerin taştan, topraktan, ya da her hangi bir cansız nesneden farkları ne?

Biz, gelişmiş (!) insanların birbirine karşı duygu ve davranışlarına bakınca, belki de bu soruyu hiç sormamak daha doğru. Ne dersiniz?

ahmet aksoy

Kaynaklar:

Anahtar sözcükler: internet, mantar, fungus, mycelium, mycorrhiza, Albert Bernard Frank, bitki, mikro organizma, dayanışma

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.