Eki 182014
 
2.561 views

Bu Webmaster Sitesi Ne İşe Yarayacak?

Aslına bakarsanız böyle bir site başlatmak gibi bir düşüncem yoktu. Çünkü http://bloggergurusu.blogspot.com isimli bir siteyi halen blogspot üzerinde işletiyorum. Yeni bir siteye niçin gerek duyayım?

İtiraf edeyim ki blogger / blogspot sisteminin formatına bir türlü ısınamadım. Standart kullanıcılar için ideal bir sistem olabilir belki. Ama benim gibi sürekli bir şeyleri değiştirip, denemeler yapan biri için yeterli esnekliğe sahip değil. Temalara hakim olmak zor. Özellikle Türkçe fontlar konusunda büyük sıkıntılar söz konusu.

WordPress bu açıdan çok daha profesyonel ve açık bir yapıya sahip. Bu benim görüşüm elbet. Tema ve eklentiler konusunda çok daha dinamik, esnek ve tutarlı. Temalarda orijinalini bozmadan değişiklik yapabiliyorsunuz.

Blogspotta ise temaların adını ve sürümünü takip etmek bile bir mesele. Kullanıcı dostu değil. Herşeyi aynı XML dosyada kotarmak zorundasınız. Tek yöntem: Değiştir ve dene, beğenmezsen eski tema dosyasını yeniden yükle. Araya biraz zaman girdiğinde hangi XML dosyası hangi temaya aitti, hepsi birbirine karışıyor. Sistemin sunduğu hazır temalar da çok kısıtlı özelliklere sahip.

Öte yandan blogspot’un yazılarınızı arama motorlarına tanıtma sistemi çok başarılı. Kendi WordPress sisteminizi kullanırken bu işleri kendiniz çözmek zorundasınız.

Sözün kısası, wordpress’in sağladığı kolaylıklar ağır bastığı için webmaster sorunlarını ele aldığım siteyi WordPress üzerine kaydırmaya karar verdim. Aynı mantığı sürdüreceğim. Blogspot üzerindeki yazılarım da devam edecek ama, ağırlık ister istemez wordpress tarafına kayacak. Çünkü o alandaki deneyimlerim çok daha yoğun.

Hayırlısı bakalım!

Bu sitedeki temayı da kendim geliştirmeyi planlıyorum. Şu anda Webmaster adını verdiğim bir yavru tema (child theme) kullanıyorum. Gelişmelerden sizi haberdar edeceğim. Zaten görsel taraflarındaki değişiklikleri sizler de farkedeceksiniz.

Umarım ortaya güzel bir çalışma çıkar! Blogspot’a kıyasla burada kendimi çok daha özgür hissediyorum.

ahmet aksoy

 

  3 Yanıt - “Bu Webmaster Sitesi Ne İşe Yarayacak?”

  1. Hemen bir ekleme yapayım!
    Bu sitede bilgi paylaşımı ön planda olacak. Görsellik te önemli elbette ama, aktarılacak bilgiler çok daha önemli.

  2. Kolay gelsin arkadaşım, takip edeceğim.

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.