Oca 252015
 
5.204 views

Kali Linux DVD Kurulum

Kali Linux farklı ortamlardan açılış yapabilir.

 • 1. Doğrudan sabit diske kurabilirsiniz. Oradan açılış yapabilir (Aynı diski dual-boot yöntemiyle bir başka işletim sistemiyle paylaşabilir. )
 • 2. DVD’den açılış yapabilir.
 • 3. Bir USB bellek çubuğundan açılış yapabilir.
 • Kali Linux

  Bu yazımda Kali Linux’un DVD’den açılış yapacak şekilde nereden indirilip nasıl hazırlanacağını ele alacağım.

 • 1. Önce Kali Linux’un en son sürümünü http://www.kali.org/downloads sayfasından indirin. İşletim sisteminize uygun şekilde 32bit veya 64bit ISO dosyasını seçebilirsiniz.
 • 2. DVD yazıcınızı hazırlayın. (Eğer kullandığınız bir DVD yazıcı programınız yoksa http://alexfeinman.com/isorecorder.htm adresinden bu ücretsiz programı indirebilirsiniz. Bir diğer alternatif te benim uzun zamandır kullanmakta olduğum ImgBurn isimli programdır. Bu programı da http://www.imgburn.com/ adresinden ücretsiz indirebilirsiniz.)
 • 3. Bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO imajını DVD’ye kaydedin.
 • 4. Bilgisayarınızın açılış (boot) önceliğini DVD olarak ayarlayın. (Bu ayarlamayı bilgisayarınızın BIOS ekranından yapmanız gerekir.)
 • Kali Linux

  Kısa Bir Değerlendirme

  Kali linux’un aynı sürümünü daha önce VMware üzerine kurmuştum. Kurulumunda ve kullanımında herhangi bir sorun yoktu – bir tek konu hariç. O da kablosuz bağlantıları dinleyebilmek için özel USB wi-fi adaptöre ihtiyaç duymasıydı. Elimdeki adaptörü tanımadığı için bende sadece kablolu bağlantılar ve web ile ilgili konuları test etmeye çalışıyordum.

  Kali için uyumlu wi-fi adaptörlerle ilgili araştırmalar yaparken farkettim ki, wi-fi sorunu kali ile değil, VMware ile ilgili. DVD’den kurulum seçeneğini denemeye de işte o zaman karar vermiştim.
  ISO dosyasını DVD’ye kaydettikten sonra kısa bir test çalışması yaptım ve gördüm ki, wi-fi konusu gerçekten de hiç önemli bir sorun değilmiş.

  Kali, wlan0 cihazını hiç sorunsuz gördü.

  airmon-ng ve airodump-ng komutları çok güzel çalışıyor.

  Üstelik kali sabit disklerimi otomatikman tanıdı ve o disklere kolaylıkla bilgi transferi yapabildim.

  Kısacası, eğer henüz kali linux kurmamışsanız ve vmware üzerine veya bağımsız kurma konusunda kararsız kalmışsanız size kesinlikle DVD’ye iso yazıp, kaliyi oradan çalıştırmanızı öneririm. En azından kablosuz bağlantı testleri açısından başınız hiç ağrımayacaktır.

  Ama, hem windows hem de linux sistemlerini aynı anda kullanmanız gerektiren bir durum varsa, wmvare size bu açıdan çok güzel bir çözüm sunuyor.

  Halen benim bilgisayarımda her iki sistem de mevcut. Böylece her iki sistemi kolaylıkla kıyaslamam mümkün olacak. Gözlem ve deneyimlerimi de buradan sizlerle paylaşacağım.

  Kali konusunda yeniyseniz, bir gözünüz de benim yazılarımda olsun!

  ahmet aksoy

   Bir yanıt bırakın

  Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  (gerekli)

  (gerekli)

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.