Nis 052016
 
4.300 views

Legolarla Kodsuz Program Yazmak

Program yazmaktan korkanlar için tek bir satır bile kod yazmadan program geliştirmek mümkün.

Scratch isimli sistem işte tam da bunu yapıyor. Bu sistemde bir takım lego parçalarını sürükle-bırak yöntemiyle bir araya getirerek program yazıyorsunuz.

https://scratch.mit.edu/projects/103544500/ adresine bağlanıp “yeşil bayrak” butonuna tıklarsanız, basit bir Scratch programını da çalıştırmış olursunuz.

Kedinin sıçramalarını durdurmak için “kırmızı renkli” butona basmanız gerekir.

Bu programcığın kodlarını görmek istiyorsanız, sağ üstteki “Proje sayfasına bak” veya “See inside” yazan mavi tuşa basın. Karşınıza aşağıdaki görüntü gelecek. En sağdaki pencerede yer alan ve rengarenk parçaların birleşiminden oluşan şekil, programımızın ta kendisi.

Legolarla Kodsuz Program Yazmak

Dikkat ederseniz, ortalıkta klasik kod satırlarına benzer hiç bir görüntü yok.

Ama sağ penceredeki şekli biraz yakından incelerseniz, buradaki lego parçalarının aslında mantıksal gruplar oluşturduğunu farkedersiniz.

Scratch

Yukarıdaki resimde görülen lego parçalarının üzerindeki yazılar İngilizce. Ama isterseniz sistem dilini Türkçe yapar ve lego açıklamalarını da otomatik olarak Türkçeye çevirebilirsiniz.

Bu yazımda size Scratch programlarının nasıl yazıldığını anlatmayacağım. Bunu, daha sonraki yazılarıma bırakıyorum. Ama çok merak ettiyseniz, internette bu konuda ayrıntılı bilgilere erişebilmeniz mümkün. Google’a “scratch” sözcüğünü arattırdığınızda 235 milyon yanıtla karşılaşırsınız. İster Türkçe, ister İngilizce sayfalardan istediklerinizi inceleyebilirsiniz.

Scratch projesi, çocukları yazılım dünyasına kazandırmak amacını güdüyor. Çocuklar kod yazmaya, yazım ve mantık hatalarıyla uğraşmaya gerek kalmadan pek çok şey yapabiliyorlar. Elbette bu sistem her türlü profesyonel yazılımın bu yöntemle hazırlanabileceğini iddia etmiyor. Ama çocukların ilgisini çekmeyi, onların zihinlerinde görsel algoritmalar oluşturmayı başarıyor. Böylece çocuklar bir oyun atmosferi içinde görsel programlar tasarlayıp, elde ettikleri sonuçların tadını çıkarabiliyorlar.

Scratch, iki boyutlu bir sahne kullanıyor. Üç boyutlu projelere yönelik Alice gibi başka sistemler de var.

Önümüzdeki günlerde, burada, Scratch ile yazılmış bazı kodları ayrıntılarıyla inceleyen yazılar yayınlayacağım.

Eğer bu konu ilginizi çekiyorsa, beni izlemeye devam edin.

Ahmet Aksoy

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.