Ara 232014
 
2.849 views

Midori Web Browser

(Bu gezgin programıyla ilgili son kararım: Olumsuz. Neden: Açılışta kilitlenip, kapanma.)
Bu gezginin resmi sitesi: http://midori-web.org.

Ana sayfadaki Download seçeneği ile isterseniz normal Windows kurulumuna geçebilir ya da portable sürümünü indirebilirsiniz.

Portable programlar sistem dosyalarıyla organik bağlantılar kurmadıkları ve gerekli tüm dosyaları kendi klasörlerinde sakladıkları için onlarla çalışmayı tercih ederim. Eğer böyle bir programı sistemimden kaldırmak istersem, ilgili klasörü ve içindekileri silmem yeterlidir. Ayrıca “Program Kaldırma” işlemlerine gerek kalmaz.

Şu anda en son Midori 0.59 sürümü mevcut.

Şimdi, portable sürümünü indiriyorum. Toplam boyutu ziplenmiş haliyle 42.3 MB. Zipli sürümün numarası 0.58. Eğer 7z yöntemiyle sıkıştırılmış sürümünü tercih ederseniz, sürüm numarası 0.59 ve dosya boyutu 28.1 MB’a kadar iniyor.
Ben zip sürümünü tercih ettim ve indirip D: sürücümde oluşturduğum midori-0.5.8 klasörüne açtım.

Ek bir kurulum işlemi yok!

Midori Browser Programını çalıştırmak için bin alt klasörünün içindeki midori.bat dosyasını başlatıyoruz. Bu dosyanın kısayolunu masaüstüne kopyalarsanız işiniz daha da kolaylaşmış olur.

Programı çalıştırdım. Ancak komut modu penceresinde bir hata mesajı belirdi:

Starting Midori in portable mode!

Devam etmek için bir tuşa basın . . .
(midori4:10684): GLib-Net-WARNING **: couldn’t load TLS file database: Failed to
open file ‘/etc/pki/tls/certs/ca-bundle.crt’: No such file or directory

(midori4:10684): GLib-GObject-CRITICAL **: g_object_unref: assertion `G_IS_OBJEC
T (object)’ failed

Bu mesaja rağmen program sorunsuz açılıyor ve çalışmaya başlıyor.

Adres çubuğunun en sağındaki ikona tıkladığınızda bir menü açılır. Bu menüden Midori’nin temel fonksiyonlarını ve seçeneklerini yönetebilirsiniz.

Midori Menü

Bu menüde yer alan “Yeni Gizli Gezinme Penceresi” seçeneği size internette -kısmen- kimliksiz olarak dolaşabilme özgürlüğü veriyor. Açılan pencerenin en başında şu temel bilgiler yer var:
• Midori kişisel bilgileri depolamaz
• Midori sitelerin kullanıcıyı takip etmesini engeller

Midori

Yani Midori size isterseniz kimliğiniz açık, yada isterseniz kimliğiniz kapalı olarak internette gezinme olanağı sunuyor. Ancak IP ve lokasyon değiştirme özellikleri barındırmıyor.

Elbette bunun, size, internet üzerinden yasadışı işlemler yapma olanağı sağlayacağını düşünmeniz saflık olur. Burada amaç, sizi bir ticaret aracı olarak izlemeye çalışan ve sonra bu bilgileri size rağmen ve size karşı kullanan şirketlerin işini bir nebze olsun zorlaştırmaktır. Yoksa ne tür yöntemler kullanırsanız kullanın, elektronik izinizi kaybettirmeniz mümkün değildir. Eğer böyle bir ard-niyetiniz varsa, interneti kullanmaya hiç kalkışmayın! Çünkü internet kullanıcıları -sözüm meclisten dışarı- sümüklü böcekler gibi geçtikleri her yerde izlerini bırakırlar. 🙂

Önümüzdeki günlerde Midori programının farklı özelliklerini kullanmaya ve internetten onunla ilgili yeni bilgiler derlemeye çalışacağım. Dikkatimi çeken konular olursa ya yorum alanına, ya da bir not halinde bu yazının sonuna ekleyeceğim.

Tekrar görüşmek üzere…

ahmet aksoy

Not: Diğer browser alternatiflerine şu yazımdan ulaşabilirsiniz:
Alternatif Browser Programları

  4 Yanıt - “Midori Web Browser”

 1. Evet… İlk sorunumuzu facebook üzerinde yaşadık. Bir videoyu midori açamazken, aynı video chrome tarafından sorunsuz çalıştırılabildi.

 2. Evet! Bugün midori ile yeni bir sekmeye geçip açmak istediğim web adresini yazarken bir sistem sorunu oluştu ve midori kapandı. Ortalıkta belirgin bir neden yoktu.
  Bir başka tarayıcıyı test etmenin zamanı geldi demektir.

 3. Az önce bir bileşenin görünürlüğünü test etmek için Midori’yi açtım. Daha web adresini yazmaya yeni başlamışken sistem hatası verdi ve kapandı.
  Artık daha fazla test etmeye gerek duymuyorum.
  Midori, Windows 7 üzerinde kararlı bir çalışma sergileyemiyor.

 4. Evet, bu gün yanlışlıkla Midori kısa yoluna tıkladım. Program yine hata mesajı verip kapandı.
  Artık bu program klasörünü bilgisayarımdan silsem iyi olacak.

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.