Şub 212015
 
2.382 views

Rus Bilimadamları US Casusluk Programını Ortaya Çıkardı

Rus Bilimadamları US Casusluk Programını Ortaya Çıkardı

16 Şubat’ta yayınlanan bir Reuters haberine göre Rus bilim adamları Western Digital, Seagate, Toshiba ve bir çok tanınmış marka tarafından üretilen sabit disklerin derinliklerine, US NSA (National Security Agency) tarafından gizli izleme programları yerleştirilmiş olduğunu ortaya çıkardı. Bu durumda dünya üzerindeki bilgisayarların pek çoğunun uzaktan izlenebildiği konu uzmanları tarafından ifade ediliyor.

İyi gizlenmiş ve çok eskilere kadar uzanan bu durum, Moskova temelli bir güvenlik programı geliştiricisi olan Kaspersky Lab tarafından keşfedildi.

Kaspersky’nin açıklamalarına göre, 30 ülkedeki bilgisayarlarda en az bir casusluk programı yüklü durumda. Enfeksiyonlar en çok İran’da, daha sonra da sırasıyla Rusya, Pakistan, Afganistan, Çin, Mali, Suriye, Yemen ve Cezayir’de tespit edilmiş. Hedeflerin arasında hükümet, askeri kuruluşlar, elektronik haberleşme firmaları, bankalar, enerji şirketleri, nükleer araştırma kuruluşları, medya ve İslam aktivistleri bulunuyor.

Firma, bu kampanyanın arkasındaki ülkenin adını açıkça telaffuz etmekten kaçınmakla birlikte, İran’daki uranyum zenginleştirme tesislerine saldırıda bulunan NSA destekli sibersilah Stuxnet ile yakından bağlantılı olduğunu ifade ediyor. NSA, Amerika Birleşik Devletleri adına elektronik casusluk yapan kuruluştur.

Eski bir NSA çalışanı, Reuters’a, Kaspersky tarafından yapılan analizin doğru olduğunu ve bu kişilerin hala ajans adına çalışmakta olduklarını söyledi. Bir başka eski yönetici ise bu ödüllü teknolojinin NSA tarafından geliştirilmiş olduğunu, ama hangi casusluk faaliyetleri için kullanıldığını bilmediğini belirtti.

NSA sözcüsü Vanee Vines, bu konuda açıklama yapmayı reddetti.

Kaspersky, teknik açıklamaları Pazartesi günü yayınladı. Böylece, geçmişi 2001 yılına kadar uzanabilen bu programın enfekte oldan kuruluşlar tarafından tespit edilmesi mümkün olabilir.

Bu açıklamalar, NSA tarafından yapılan gözetleme çalışmalarını aksatabilir. Zaten eski NSA çalışanı Edward Snowden tarafından yapılan ayrıntılı ifşaatlar ajansa büyük bir zarar vermişti. Snowden’in yaptığı bu ifşaatlar Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı müttefikleriyle arasının bozulmasına yol açmış ve Amerika’nın teknoloji ihracatının yavaşlamasına neden olmuştu.

Bütün bu gelişmeler özellikle Çin gibi ülkelere yapılan teknoloji ihracatına büyük bir darbe vurabilir. Benzer şekilde, farklı alanlarda da bazı olumsuz gelişmelerin yaşanması hiç te sürpriz olacak gibi görünmüyor.

Kaynak: Reuters Tercüme: Ahmet Aksoy

Kaynak Makale: http://www.reuters.com/article/2015/02/16/us-usa-cyberspying-idUSKBN0LK1QV20150216

  2 Yanıt - “Rus Bilimadamları US Casusluk Programını Ortaya Çıkardı”

  1. […] […]

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.