Oca 012015
 
2.398 views

Superbird Web Browser Programı

Bu yazımda mercek altına alacağım program, iddialı bir browser. Kendine seçtiği rakip ise Google Chrome.

Superbird anasayfası: http://superbird-browser.com/

Anasayfasında temel özelliklerini şu şekilde vurguluyor:
• Google Chrome’a alternatif
• Çok sayıda eklentiye sahip
• Standart arama motoru olarak DucDuckGo güvenli aramayı kullanıyor
• Az bellek kullanımı
• NSA/Prism güvenliği
• Otomatik güncelleme fonksiyonları
• Google veya bir başka firmaya hiçbir bilgi gönderimi yok
• Geliştirilmiş Mahremiyet (privacy)

Download seçeneğini kullanarak Windows işletim sistemi için “portable” kurulumu tercih ediyor ve superbird-portable.zip isimli dosyayı bilgisayarıma indiriyorum.

Son sürüm numarası v37. Programın Mac OSX ve Linux sürümleri de var. Bunlardan bazıları 32bit, bazıları da 64bit.

Ziplenmiş dosyayı açıp içindeki klasörü sabit diskime kaydediyorum. Klasörün içindeki çalıştırılacak dosyanın adı: superbird.exe. Erişim kolaylığı için bu dosyanın kısayolunu oluşturup masaüstüme kaydediyorum.

Superbird programını çalıştırdığımda ilk kez kendi hoş geldin sayfasını açıyor.

Superbird ana sayfası

Programın görüntüsü Chrome programıyla neredeyse tıpatıp aynı.

Program gerçekten de çok hızlı. Elbette üzerinde hiçbir bileşen yüklü olmaması bu açıdan büyük bir avantaj sağlıyor.

Superbird’ün ilk yaptığı da açtığım sayfalardaki Google Adsense reklamlarını karartmak oldu. (Google’a hiçbir bilgi göndermeyeceği kararını hemen uyguluyor demek ki…)

Eklentiler http://www.superbird-browser.com/plugins.php adresinde yer alıyor ve kategörilere ayrılmış. Benim açımdan en önemli özellikler güvenlikle ilgili.

İlk denediğim eklenti: IP Address. Farklı bir adrese gitmeye kalkmadan IP numaranızla ilgili tip, ülke, ISP ve User-Agent bilgilerine erişebiliyorsunuz. Açıklaması böyle yazıyor ama, “Download” tuşuna bastığınızda sadece bomboş bir sayfaya gidiyorsunuz.

İkinci eklentinin adı: Proxy2k – Fast SSL Online Web Proxy App. Güvenli erişim açısından etkileyici bir adı var. Üstelik Download tuşuna bastığınızda “boş” bir sayfaya yönelmiyorsunuz. Sizi bir başka sürpriz karşılıyor:

Superbird proxy hatası

Eğer sözkonusu eklentiler Superbird web sitesi yerine bir başka adreste olsaydı, belki de çok önemli olmayabilirdi. Ama, ana sayfasında isim vererek rakibine meydan okuyan bir girişimin, tutarlılık konusunda daha ciddi bir yaklaşım içinde olması gerekirdi.

Bakalım diğer testlerde nelerle karşılaşacağız?


Az önce programı tekrar açtım. Eklenti sayfalarının boş çıkması veya hata vermesi belki de o eklentilerin zaten önceden yüklenmiş olmasındandır.

Adres çubuğunun en sağındaki menü ikonunu tıklayarak menüye geçtim. Menü yapısı da Chrome’un bir kopyası.

Araçlar -> Uzantılar seçeneklerini tıkladığımda adres kutusunda “chrome://extensions” yazısı belirdi.

Superbird uzantılar sayfası

Olayı biraz abartmışlar görünüyor. Ya tersine mühendislik olayı var, ya da bu program aslında Google tarafından destekleniyor. (Bana ikinci olasılık biraz daha büyükmüş gibi geldi.)

Bir başka olasılığı test etmek için SuperBird programını kapattım ve UltraSurf’ü çalıştırdım. Açılan Internet Explorer’ı da kapadım. Ama proxy devrede kaldı.

Test etmek istediğim olasılık şu: herhangi bir nedenle TR için bu uzantıların kullanımı engellenmiş olabilir. Bu durumda, arada bir proxy olursa, bu sorun ortadan kalkar diye umuyorum.

Ama bir değişiklik olmadı. Ne “IP Address”, ne de “Prox2k” eklentileri çalışmadı.


İnternet üzerinde SuperBird hakkında biraz daha bilgi derledim. Program gerçekten de Google Chrome ekibi tarafından hazırlanmış. Dolayısıyla “güvenlik” ve “mahremiyet” açısından Chrome programıyla arasında sadece göstermelik farklar var.

Belki önyargılı olmak çok doğru değil ama, emniyetli tarafta kalmak için, bu ürünün Google markalı olduğunu unutmamak lazım! Ancak programın yeni sürümleri hem açık-kaynak politikasını benimser ve ona göre bir tutum sergilerse, bu konudaki düşüncelerimi değiştirebilirim.

ahmet aksoy

Not: Alternatif Browser Programları başlıklı yazıma ve incelediğim diğer browser programları ile ilgili bilgilere erişmek için aşağıdaki linki tıklayın:
http://webmaster.gamet.com.tr/alternatif-browser-programlari/

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.