Nis 172015
 
1.580 views

Telefonunuzu bir dakikada şarj edebilirsiniz

Size hala bir hayal gibi geliyor olsa da, yeni geliştirilmekte olan aluminyum temelli bir teknoloji bunu mümkün hale getiriyor.

Telefonunuzu bir dakikada şarj edebilirsiniz

Stanford Üniversitesi Precourt Enstitüsündeki araştırma grubunun yöneticisi olan profesör Hangje Dai, yeni geliştirilen bu pillerin esnek bir yapıya sahip olduğunu ve lityum iyon veya nikel-kadmiyum bataryaların yarattığı çevre kirliliği, ve darbe/yanma/patlama gibi sorunlara sahip olmadığını söylüyor. Üstelik çok da ucuz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=ZKIcYk7E9lU&w=560&h=315]

Yeni piller anot olarak aluminyum, katot olarak ta grafit, yani karbon kullanıyorlar. Aluminyum-iyon bataryalar kısa sürede şarj edilebildikleri gibi, ömürleri de diğer rakiplerine kıyasla çok daha uzun. Bu piller, 7500 kez şarj edilebiliyor. Lityum-iyon pillerde ise en fazla şarj sayısı sadece 1000.

Ancak bu bataryalar halen lityum-iyon pillerin yarısı kadar voltaj üretebiliyor. Herşeye rağmen, bu konuda güçlü bir umut ışığı yaktıklarını söyleyebiliriz.

Kaynaklar:

 • http://news.stanford.edu/news/2015/march/aluminum-ion-battery-033115.html
 • http://amazing.axtelsoft.com/new-aluminum-battery-fully-charges-in-one-minute/
 •  Bir yanıt bırakın

  Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

  (gerekli)

  (gerekli)

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Önceki yazıyı okuyun:
  Python ile Socket Programlama 2

  Python ile Socket Programlama 2 Bugün TCP protokolüyle soket bağlantısı kurmayı inceliyoruz. UDP ile bağlantı yapıldığında istemci ile sunucu arasında...

  Kapat