Eyl 272014
 
2.173 views

Herhalde son zamanlarda Tesla’nın kulakları fena halde çınlıyordur. Çünkü kablosuz şarj sistemleri kablosuz enerji iletiminin bir tür minyatüründen başka bir şey değil.

kablosuz şarj

foto: en.wikipedia.org

Kablosuz enerji iletimi Tesla’nın en büyük ideallerinden biriydi. Ancak öyle görünüyor ki bu yaklaşım, o zamanın dev kartelleri tarafından yeterince paraya dönüştürülebilir nitelikte bulunmadı.

Oysa bugün, çok daha küçük ölçekte bile olsa, kablosuz enerji iletimi sistemleri birbiri arkasına hayata geçmeye başladılar. Çok yakın bir gelecekte, farklı biçim ve boyutlarda bile olsalar, çevremizdeki pek çok Tesla bobini ile yüz-göz olabiliriz.

Aşağıdaki videolarda Nikola Tesla’nın çalışmaları hakkında kısa da olsa bazı bilgiler yer alıyor. Çağının çok ötesine taşan, ama parayla bir türlü esir alınamayan Tesla, her ne kadar unutturulmaya çalışılsa da; ölümsüz eserleriyle hala dimdik ayakta.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=KhhLMQ1HfjI]

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=jiemzFC8Puk]

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=IjXJhteND2o]

Zaman bazı gerçeklerin daha rahat görülebilmesi için bazan uzun bir mesaiye ihtiyaç duyuyor. Tesla konusu da böyle. Onu unutmamak, unutturmamak lazım.

Mobil Bilişim

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.