Ara 272014
 
3.280 views

UltraSurf Web Browser

Şimdiki test programımız UltraSurf.

İddialı bir adı var. Ana sayfasının adresi : http://ultrasurf.us

İlk sayfada 3 önemli noktayı vurguluyorlar:
1- Mahremiyet (Privacy)
2- Güvenlik (Security)
3- Özgürlük (Freedom)

Bu program ilk başlarda Çinli internet kullanıcılarının internette güvenli ve özgür bir şekilde gezinti yapabilmeleri için tasarlanmış. Şimdiyse, daha geniş bir kullanıcı kitlesini hedeflediklerini belirtiyorlar.

Niçin Ultrasurf kullanmalı? Sorusuna verdikleri yanıtlar şöyle:
1- İnternet sansüründen kurtulmak
2- Online haberleşmeyi şifrelemek
3- IP adresini ziyaret edilen sitelerden gizlemek
4- Kurulum gerekmiyor
5- Sayfaları hızlı yüklüyor
6- Kullanımı kolay

Harvard Üniversitesi Bergman Merkezi, bu yazılımın, 2007 yılında test ettikleri arasında “en iyi performansı” sergilediğini rapor etmiş.

En son UltraSurf sürümünü indirdiğim adres: https://goo.gl/79a0gS
u.zip isimli dosyanın boyutu 1,940 KB ve içinde u1405.exe isimli çalıştırılabilir bir başka dosya bulunuyor.

U1405.exe programını hemen çalıştırdım. Ekranın sol üst köşesinde küçük bir kontrol paneli oluştu. Sonra da İnternet Explorer otomatik olarak devreye girdi. Anlaşılan bu program kendisi bir browser değil. Onun yerine hazır bir browser kullanarak, onun trafiğini şifreliyor ve yönlendiriyor.

Ultrasurf Kontrol Paneli

Ultrasurf Kontrol Paneli

İlk başta, işin içine İnternet Browser programının otomatik olarak dahil edilmesi hiç te hoşuma gitmedi açıkçası. Gizlilik, güvenlik diye yola çıkıp; sonra da kararlı olmayan, kendi kurallarını dayatmaya çalışan ve her türlü trafiği belli yerlere rapor ettiği ima edilen bir programı böyle bir çalışmanın içine sokmak, “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?” dedirtecek cinsten.

Bu arada, ekranın sağ alt köşesinde altın sarısı bir ikon gözüme ilişti. Tıkladım. Ultrasurf’ün seçenekler (options) tablosu sol üst köşede tekrar açıldı ve orada kitlenip kaldı. Şu anda kontrol paneli ve seçenekler tablosu hiçbir girdiyi kabul etmiyor. Fare imleci bu pencerelerin üzerine geldiğinde, dönen bir imleç çıkıyor. Sonsuz bekleme sendromu!…

Böyle durumlarda çözüm Görev Yöneticisi’ni çalıştırıp, kitlenen işlemleri iptal etmektir.
Ben de öyle yaptım ve “u1405.exe *32” isimli işlemi kapattım.

Dakika bir, gol bir!

Umarım bunlar sadece kötü bir tesadüftür.

Daha sonra programı tekrar denemeyi düşünüyorum. Ancak bilgisayarı resetlemeden programı yeniden çalıştırmak ta pek doğru olmayacak.


İlk yan etki çıktı bile. Program kitlendiğinde sisteme tanıttığı proxy değerleri hala etkin ve yanıt vermiyor. Önce onları düzeltmem lazım.

Kendi yazdığım proxy değiştirme programımı çalıştırıp proxy bilgilerini sıfırladım. İnternet bağlantıları hemen düzeldi.

( Proxy bilgilerini Internet Explorer üzerinden değiştirmeniz mümkün:
1- Internet Explorer programını çalıştır
2- Araçlar -> İnternet Seçenekleri
3- Bağlantılar -> Yerel Ağ Ayarları
4- Yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın onay kutusunu işaretle (iptal için onayı kaldır)
5- Adres kutusuna proxy adresini yaz (Kaldırmak istiyorsan, sil)
6- Bağlantı kutusuna port numarasını yaz (Kaldırmak için sil)
7- Tamam tıkla )


UltraSurf programını tekrar çalıştırdım. Sağ alt köşedeki sarı kilit (golden lock) ikonuna ne olur ne olmaz diye şimdilik dokunmuyorum. Daha sonra ona da sıra gelecek.

Kontrol panelindeki “Help” seçeneği size İngilizce olarak pratik açıklamalar sunuyor. Açıklamalar doyurucu.

Ultrasurf Help

Yardım dosyasının alt tarafında firmanın yakın bir gelecekte ücretsiz VPN servisi ve mobil uygulamalar servisi vereceğini; ayrıca Mac ve Linux platformlarına yönelik çalışmalarının da sürdüğü belirtiliyor.

UltraSurf sistem proxy ayarlarını değiştirdiği için isterseniz Chrome ve Firefox gibi programlarla da çalışabiliyorsunuz. Dolayısıyla Internet Browser tek seçeneğiniz değil. IE’den farklı bir browser kullanmak için kontrol paneline girip, Options bölümündeki (Do not use IE…) seçeneğini işaretlemeniz gerekli.

Ultrasurf Seçenekler Paneli

Ultrasurf Seçenekler Paneli

Ultrasurf proxy adresleri olarak kendi IP bloğunu kullanıyor: 65.49.14.X. Dolayısıyla, programın devrede olduğunu anlamak için fazla bir uğraş gerekmiyor.

(Oysa Chrome veya Firefox üzerine kurulu ZenMate eklentisini kullandığınızda sistemin proxy değerleri hiç değişmiyor. Ayrıca ZenMate size sayısı kısıtlı da olsa proxy ülkesini seçme şansı tanıyor.)

Bu programı da birkaç gün test edeceğim. Dikkat çeken noktalar olursa, yorum olarak eklerim.
Beni izlemeye devam edin. Düşüncelerinizi benimle paylaşın.

ahmet aksoy

Not1: Alternatif Browser Programları başlıklı yazıma ve incelediğim browser programları ile ilgili bilgilere erişmek için aşağıdaki linki tıklayın:
http://webmaster.gamet.com.tr/alternatif-browser-programlari/

Not2: Ultrasurf programını test etmeye başladıktan sonra normal internet erişim hızımda çok büyük bir düşüş oldu. Bunun geçici olduğunu umuyorum. Çünkü TCPView.exe ile ağ bağlantı işlemlerini kontrol ettiğimde, Ultrasurf’ün çok fazla dinleme işlemi açtığını gözledim. Çok fazla kaynak kullanımı, diğer programların performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak bu söylediklerim sadece bir tahmin. Gözlemeye devam edeceğim.

  3 Yanıt - “UltraSurf Web Browser”

  1. Ultrasurf bugün de çalışıyor. “Golden Lock” ikonuna pek tıklamamaya çalışıyorum. Onun dışında son iki gündür pek bir sorun yaşanmadı.

  2. Bugün bir kaç kez daha Ultrasurf kullandım. Hiç bir sorun çıkmadı. İlk günkü probleme rağmen, oldukça tutarlı çalıştığını söyleyebilirim.

  3. Son bir kaç gündür UltraSurf proxy mekanizması sorunlu gibiydi. Kontrol olarak whatismyip.com veya whatismyipaddress.com gibi adresleri kullanıyorum.
    IP bilgim, proxy olmadığını doğrular durumdaydı.
    Ama bugün, sistemin tekrar düzgün çalışmakta olduğunu farkettim. Belki de geçici bir proxy sorunu yaşandı.
    Zenmate kadar etkili olmasa da, bu programı da yabana atmamak gerekiyor.

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.