Eyl 172015
 
2.366 views

Windows 10 Yine Harikalar Yaratıyor

Windows 10 Yine Harikalar Yaratıyor

Resim: technotown.com

Windows 10 sayesinde yine olağanüstü bir gün yaşadım. Bunu başaran windows uzmanlarına saygılarımı sunuyorum. Zaten kulaklarını da yeterince çınlatmışımdır.

Fazla uzatmayayım.

Sabahleyin evde dizüstü bilgisayarımda maillerime bakıp bir kaç şeye göz attıktan sonra, çalışmalarıma ofiste devam etmek üzere toparlandım. Hiç bir sorun yoktu.

Ofise varıp, bilgisayarımı yeniden açtığımda saat 12’ye on vardı. Her şey normal görünüyordu.

Ancak mailerime bakmak istediğimde tüm posta kutularının boş olduğunu farkettim. Daha önce de başıma geldiği için hemen modemi kontrol ettim. Çalışır durumdaydı. Ancak, sistem çubuğunun sağ tarfındaki ağ bağlantı ikonunun sol üst köşesinde daha önce hiç görmediğim bir ‘*’ işareti olduğunu farkettim. Fare imlecini ikonun üzerine getirdiğimde “Bağlı değil – Bağlantı var” şeklinde bir mesaj görünüyordu.

Bu nedenle ağ bağlantıları bölümüne geçmek istedim. Ama ikon ısrarla tepki vermiyordu. Sistem çubuğu üzerindeki diğer ikonların davranışlarında herhangi bir sorun yoktu. Sadece ağ bağlantı ikonu sorunluydu.

Dün de aynı çubuk üzerindeki Chrome butonunun tepki vermediğini, programı çalıştırmak için masaüstündeki kısayolu kullanmak zorunda kaldığımı hatırladım. Bu nedenle sistem menüsünden ağ ayarlarına geçmek istedim. Karşıma abuk bir şeyler çıktı. Normalde hem ofis modemini, hem de çevredeki kablosuz ağ modemlerini gösteren bir liste çıkardı. Ama bu kez öyle bir şeyler yoktu.

Eski işletim sistemim Windows 7’de de zaman zaman sorun yaşadığım olurdu ama, Windows 10’un eline bu konuda su dökebilmesi mümkün değil! Hem kendime, hem de bu sistemi geliştirenlere içten dileklerimi ileterek sistemi kapayıp yeniden açtım – daha doğrusu açmaya çalıştım…

Ama bunun için de epeyce bir mesai harcamam gerekti. Çünkü çubuk üzerinden sistem menüsüne erişmek te mümkün olmuyordu.

Eski yöntemlere başvurdum. Bir komut penceresi açıp sistemi kapatabilecek olası komutları denemeye başladım. Birkaç denemeden sonra “shutdown” komutu tepki verdi. Komut penceresinde okumaya fırsat bulamadığım bir sürü yazı göründü, sonra da pencereyle birlikte hepsi kayboldu.

Biraz bekledim ama, herhangi bir hareket göremedim. Bunun üzerine komut penceresini “yönetici” olarak açtım ve aynı komutu verdim. Meğerse daha önce gördüklerim bu komutun kullanım açıklamalarıymış. Upuzun bir destan. Özetle, komuta /f parametresini eklemem gerektiğini o yazılardan öğrendim. “shutdown /f”.

İşlem başladı ve ekranda “Oturumdan çıkılıyor” mesajı göründü.

Gelmesine geldi ama, bir türlü gitmek bilmiyor… Beş dakikadır bu mesajı seyrediyorum.

Saat 13:50. Tam iki saat olmuş. Noktalar dönüp duruyor.

Daha önce kullandığım ikinci ekran sorun yaratmıştı. O yüzden o ekranı bilgisayardan ayırdım. Ne olur, ne olmaz!… Noktalar hala dönüyor. (Herhalde birileri de bir yerlerde bu halimize kıs kıs gülüyordur…)

10 dakika oldu!…

Ctrl-Alt-Del denedim. Tepki yok.

Son çare, düğmeden kapatmak.

Saat 14:10. Bilgisayarın açma düğmesine bastım. Epey bir süre bekledikten sonra siyah ekran yerini mavi ekrana bıraktı ve altı nokta tekrar maskaralığa başladı. Bakalım bu kez eğlence ne kadar sürecek?…

Sabit disk ışığı periyodik olarak belli aralarla yanıp sönüyor. Pek hayra alamet değil!

Tek bilgisayarla çalışmanın en kötü yanı bu. Deneyip beklemek dışında yapılacak bir şey yok!…

14:06: Disk ledi düzensiz aralıklarla yanıp sönmeye başladı. Demekki bir şeyler okunup yazılıyor artık.

14:12: Tekrar periyodik ve seyrek yanıp sönmeler başladı.

14:18: Ekrandaki altı nokta hala dönmeye devam ediyor.

Bu sistemi başımıza saranların hepsine ayrı ayrı selam ve saygılarımı sunuyorum. Tam iki buçuk saattir bilgisayarı açabilmek mümkün olmadı.

14:23 Bilgisayarın on/off düğmesine uzun süre basarak sistemi kapattım.

Fareyi ve şarj bağlantısını da çıkardım.

14:25: Ekran karardı. Disk ışığı sürekli yanar durumda.

14:28: Altı yuvarlak yeniden dönmeye başladı. Disk ışığı düzensiz yanıp sönüyor.

14:42: Bilgisayarı tekrar kapattım. Yeniden açtım.

14:51: Açılış ekranı geldi. Parolayı girdim.

14:53: Şu anda açılmış gibi görünüyor.

14:55: Galiba bu kez de pil bitti. Hiç uyarı vermeden makina kapandı.

Ş arj bağlantısını takıp bilgisayarı yeniden açtım.

14:58: Sonunda bilgisayar açıldı. İnternet bağlantısı da aktif!…

Sonuç: Tam üç saat beş dakikam havaya uçup gitti. Buna sebep olanlara tekrar saygılarımı sunuyorum. En kısa zamanda linuxa terfi etmeye karar verdim. Windows’u sanal bellek üzerinden gerektiğinde çalıştırmak üzere kurarım. Bu kadar işkence çektiğim yeter!

Eğer henüz bilgisayarınızı Windows 10’a yükseltmediyseniz, sakın böyle bir şeye kalkışmayın! Kazanabileceğiniz ek bir şey yok! Ama çok fazla zaman kaybediyorsunuz.

Karar sizin elbette. Ben sadece uyarayım dedim!

Ahmet Aksoy

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.