Eki 182014
 
2.357 views

WordPress Temasına Google Fontlar Nasıl Uygulanır?

Diyelim ki WordPress temalarından TwentyFourteen kullanıyoruz.

Yöntemlerden biri doğrudan ana temanın style.css ve header.php dosyalarına müdahale edip gerekli kodları oraya girmektir. Ancak bu durumda, orijinal kodları değiştirdiğimiz için herhangi bir güncelleme veya yükseltme durumunda bizim girdiğimiz kodlar otomatikman silinecektir.

Bunun çözümü ise, “child theme (yavru tema)” mekanizmasından yararlanmaktır. Bu yöntemde, orijinal dosyalara hiç dokunmayız. Gerekli değişiklikleri “yavru tema” alanında yaparız. Ana sistemde yapılan güncelleme ve yükseltmeler bizim özgün çalışmalarımızı hiç etkilemez.

TwentyFourteen teması “Lato” fontunu kullanır. Bu font Türkçe karakterlerde bazan sorun çıkarabiliyor. Bu yüzden temamızdaki “Lato” fontu yerine “Roboto” kullanmak istersek neler yapmamız gerektiğini birlikte inceleyelim.

Öncelikle yavru temamızın (child theme) style.css dosyasını açalım ve şu kodu içine ekleyelim:

body,
button,
input,
select,
textarea {
color: #2b2b2b;
font-family: Roboto, sans-serif;
font-size: 16px;
font-weight: 400;
line-height: 1.5;
}

Yukarıdaki css kodunu, TwentyFourteen temasının orijinal style.css dosyasından aldık. Yaptığımız tek değişiklik, Lato yerine Roboto yazmaktır. Böylece sisteme, body, button, input, select ve textarea nesnelerinde Roboto fontunu kullanmak istediğimizi belirtmiş olduk. Font adı dışındaki diğer özelliklere hiç dokunmadık.

Ancak bu fontun nereden yüklenmesi gerektiğini de belirtmemiz lazım. İstersek header.php dosyasının bir kopyasını yavru tema klasörümüze kopyalayıp, gerekli kodu oraya ekleyebiliriz. Ancak bu durumda asıl temanın header.php dosyasında yapılabilecek zorunlu değişiklikleri peşinen riske atmış oluruz.

Çözüm, font yükleme işini ayrı bir fonksiyona yüklemektir.

Aşağıdaki kodu, bu kez yavru temamızın functions.php dosyasına ekliyoruz:

function load_fonts() {
wp_register_style(‘googleFonts’, ‘http://fonts.googleapis.com/css?family=Roboto&subset=latin,latin-ext’);
wp_enqueue_style( ‘googleFonts’);
}

add_action(‘wp_print_styles’, ‘load_fonts’);

İşte bütün yapacaklarımız bu kadar. Artık yavru temamızın yüklü olduğu sitedeki ana font Lato değil, Roboto’dur.

TwentyFourteen temasının orijinal dosyalarına hiç dokunmadık.

Eğer siz de sitenizde TwentyFourteen temasını kullanıyorsanız ve fontlarla oynamak veya temanızın başka bir takım yerlerini değiştirmek istiyorsanız, hemen bir yavru tema kurmanızı öneriyorum. Hayatınız kolaylaşacaktır!

Başka temalarda da aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Ek olarak yapmanız gereken şey, sizin ana temanızda kullanılmakta olan temel fontun adını öğrenmek ve yukarıda tarif ettiğimiz değişiklikleri o fontla ilgili kısımlara uygulamaktır.

Soru veya önerilerinizi yorumlar bölümüne ekleyebilirsiniz.

ahmet aksoy

 Kaynak: http://webdesignfromscratch.com/wordpress/using-google-web-fonts-with-wordpress-the-right-way/

 

  Bir yanıt - “WordPress Temasına Google Fontlar Nasıl Uygulanır?”

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.