Eki 312014
 
2.219 views

WordPress’te Basit Bir İletişim Formu Nasıl Hazırlanır?

Sitenizde büyük olasılıkla bir iletişim sayfanız vardır. Bu sayfada telefon numarası, adres, eposta bilgileri vb bulunur. Aynı sayfada verdiğiniz bilgilerde aradığı yanıtı bulamayan ziyaretçileriniz için basit bir  İletişim Formu  eklemeniz hiç te fena olmaz.

WordPress 4.0 sürümünde böyle bir form size otomatik olarak sunuluyor.

İletişim sayfasını düzenlemek istediğinizde “Ortam Ekle” butonunun yanında bir de “İletişim Formu Ekle” butonu var.

Bu butonu tıkladığınızda sayfanıza basit bir iletişim formu ekleyebiliyorsunuz.

sayfa düzenle

Bu formda sadece ad soyad, eposta, web sitesi ve yorum seçenekleri var. Daha zengin seçeneklerle çalışmak istiyorsanız size yardımcı olabilecek bir sürü eklenti bulabileceğinizden eminim.

Normalde bu formun hemen çalışmaya başlaması lazım.

Ancak çoğu kez bu olmuyor. Özellikle yerli bir hosting firmasıyla çalışıyorsanız, php mail fonksiyonu büyük bir olasılıkla güvenlik gerekçesiyle kapatılmış oluyor. Bunu anlamanın en kolay yolu formunuzu doldurup Gönder butonuna basmak. Eğer karşınıza boş bir sayfa çıkıyorsa, mail gönderme fonksiyonunuz devre dışı demektir.

Eğer php mail fonksiyonunuz kapalıysa yeni bir çözüm üretmeniz hiç te zor değil.

Hemen eklenti bölümüne geçin ve sitenize Easy WP SMTP (veya istediğiniz bir başka SMTP eklentisi) yükleyin ve aktifleştirin.

Easy WP SMTP eklentisinin konfigürasyon tablosuna Ayarlar seçeneğinden erişebilirsiniz.

Gerçekten de basit bir eklenti bu. Yine de gireceğiniz değerler konusunda şüpheniz varsa, hosting firmanızla görüşün. Size gerekli bilgileri vereceklerdir.

Aşağıdaki görüntüde benim kullandığım tablo yer alıyor:

Easy WP SMTP

SMTP Host alanına sitenizin IP adresini veya SMTP sunucusunun web adresini girebilirsiniz. Genellikle bu adres smtp.webadresiniz.com gibi bir şeydir. Emin değilseniz, doğrudan site IP’sini girmeniz yeterli olur.

İşte hepsi bu kadar!

Mail gönderme fonksiyonu da devreye girince, iletişim formunuz sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Kolay gelsin!

ahmet aksoy

 

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(gerekli)

(gerekli)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.